Aranżacja biura na planie otwartym niesie za sobą pewne wyzwania, w szczególności w zakresie akustyki. Aby zapobiec stresowi i trudnościom w skupieniu uwagi, które powoduje hałas ważne jest odpowiednie zaplanowanie warunków akustycznych. Zapewnienie dobrej akustyki i zrównoważonego poziomu dźwięku w biurach na planie otwartym nie jest łatwe, ale nie niemożliwe. W tym celu wystarczy sięgnąć po odpowiednie produkty i materiały wykończeniowe.
Podstawa to sufit i podłoga
Planowanie warunków akustycznych należy rozpocząć od sufitu. W zależności od systemu, jaki wybierzemy sufit dźwiękochłonny może zostać podwieszony pod stropem lub można go wykonać przy pomocy mocowanych bezpośrednio do przegrody paneli akustycznych. Jego zadaniem jest poprawa dźwiękochłonności w całym biurze. Izolacja akustyczna stropu nie tylko pozwala ograniczyć hałas wynikający z normalnej pracy biura, ale równocześnie zapobiega zjawiskowi pogłosu, które stanowi nieodłączny element dużych, otwartych przestrzeni.
Bardzo ważnym elementem akustyki przestrzeni biurowej jest podłoga. Ze względów praktycznych w wielu biurach stosuje się podłogi twarde – drewno, glazurę czy panele. Podłogi tego typu charakteryzują się wysokim stopniem hałasu. Dlatego do otwartych biur polecamy w szczególności podłogi miękkie. Najlepiej sprawdzają się tutaj specjalne maty podłogowe, które tłumią hałas. Alternatywą mogą być wykładziny dywanowe biurowe, które również wpływają korzystnie na akustykę w pomieszczeniu.
Panele akustyczne na ścianach
W pomieszczeniach o wyższych wymaganiach akustycznych doskonale sprawdzą się panele pionowe na ścianach. Z ich zalet możemy skorzystać również w wybranych częściach biura na planie otwartym. Okazują się nieocenione w strefach dedykowanych jako chill roomy oraz w miejscach, w których obowiązki zawodowe pracowników wymagają odbywania częstych rozmów telefonicznych. Jednak w określonych warunkach nawet tego typu rozwiązania mogą się okazać niewystarczające, dlatego warto poświęcić nieco przestrzeni na organizację dźwiękoszczelnych pomieszczeń, w których będzie panować cisza. Pomieszczenia te okazują się niezastąpione podczas organizacji spotkań oraz wykonywania pracy indywidualnej, która wymaga skupienia.
Ścianki dźwiękochłonne i sufitowe ekrany akustyczne
Open space może wymagać dodatkowych przegród dźwiękochłonnych między poszczególnymi stanowiskami pracy tak, aby pracujące obok siebie osoby nie przeszkadzały sobie wzajemnie. W tej roli bardzo dobrze sprawdzają się ścianki działowe oraz sufitowe ekrany akustyczne. Ich zastosowanie ogranicza rozprzestrzenianie się dźwięku w pomieszczeniu.