Praca przy biurku wymaga odpowiedniej organizacji stanowiska pracy. Jednym z najważniejszych elementów jego wyposażenia jest krzesło biurowe. Jak wybrać krzesło biurowe, aby zapewnić sobie wysoki komfort pracy, przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowej postawy ciała?

Obecnie na rynku mebli biurowych możemy znaleźć szereg krzeseł i foteli, których atrakcyjny design przykuwa oko i… zdecydowanie nie nadaje się do wielogodzinnego użytkowania na co dzień. Dlatego wybierając fotel biurowy warto zwrócić uwagę na rozwiązania, które w sposób realny wpłyną na nasz komfort pracy i nasze zdrowie.

Krzesło biurowe czy fotel?

W rozmowie z doświadczonym sprzedawcą mebli biurowych często możemy odnieść wrażenie, że rozmawiamy o dwóch różnych rzeczach. Wynika to z faktu, iż określenia krzesło biurowe i fotel biurowy są stosowane przez użytkowników zamiennie, choć w rzeczywistości odnoszą się do dwóch zupełnie innych mebli. Krzesła biurowe charakteryzują się mniejszym rozmiarem, a nierzadko także mniejszym zakresem regulacji. Bardzo dobrze wpisują się w niewielkie przestrzenie, ale dość często nie spełniają wszystkich potrzeb i oczekiwań użytkowników, którzy ze względu na charakter wykonywanej pracy spędzają przy biurku osiem, a nawet więcej godzin dziennie. Fotele biurowe są znacznie większe i mają bardzo szeroki zakres regulacji, dzięki czemu możemy je z powodzeniem dopasować do anatomii naszego ciała, zapewniając mu prawidłowe podparcie przez długie godziny pracy w pozycji siedzącej. Ich mankamentem jest duży rozmiar, który zdaniem niektórych użytkowników jest nieporęczny. Co w takim razie wybrać krzesło czy fotel?

Jeśli przestrzeń, w której pracujemy na to pozwala bardzo dobrym wyborem może się okazać fotel obrotowy. Jeśli pracujemy w niewielkim biurze lub domu znacznie lepszym rozwiązaniem będzie krzesło biurowe. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Parametry krzeseł biurowych?

Dobre krzesło biurowe powinno być przede wszystkim wygodne. O wygodzie krzesła decyduje wielkość siedziska i oparcia, a także zakres możliwej regulacji. Oparcie krzesła powinno być ergonomicznie wyprofilowane i posiadać wypukłości odpowiadające anatomicznemu ułożeniu kręgosłupa. Ciekawą alternatywą oferowaną przez producentów krzeseł i foteli jest zastosowanie materiału, który dostosowuje się do kształtu pleców i łatwo go utrzymać w czystości. Dobre modele krzeseł biurowych posiadają również dodatkową regulację odcinka lędźwiowego. Dzięki temu możemy jeszcze lepiej dopasować profil krzesła do naszych indywidualnych potrzeb.